Taşkale / Karaman

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

1914 yılına kadar Kızıllar adıyla anılan bu köy, adının komünizmi çağrıştırdığı gerekçesi ile Taşkale adını almıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün baba tarafının köklerinin bu köyden geldiği düşünülmektedir. İçinde bir sürü farklı yapıya ve geçmiş kültürlere hizmet eden köy, bu konuda oldukça zengindir.

Manazan Mağaraları

Köyün içerisinde bulunan Manazan Mağaraları, Karaman’a uzaklığı 40 kilometredir. Yaklaşık olarak on dört asır öncesine dayandığı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra Bizans zamanı da kullanılan mağaraların iki katı çökmüş, üç kat ise günümüze kadar gelmiştir. 60 tane odaya sahip olan mağaralar, at meydani, ölüler meydanı ve kum kale olarak adlandırılan üç bölüme ayrılmış durumdadır.

Killi kireç  taşı  olması sebebiyle ısı ve nemi sabit tutmaktadır. Bizans zamanında da bu sebeple kullanıldığını ve odalara bölündüğü tahmin ediliyor. Girişi yıkıldığı için belirli bir girişe sahip değildir.

Her katın ortasında geniş ve uzun bir salonlar bulunmaktadır. Katlar arasında baca çıkışları bulunmaktadır. İlk katta oldukça çok sayıda mezar vardır. Bu mezarlarda blunan arkeolojik buluntuların Bizans ve Erken Hristiyanlık dönemine ait olduğu kanıtlanmıştır. Ölü meydanı dediğimiz katta ise tahrip edilmiş birçok mezara rastlarız. Bu katın duvarlarından gömülmüş  civarı doğal mumya çıkarılmıştır. Cesetlerin organik olarak korunmasının sebebi kayaların nem emici özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Taşkale Doğal Tahıl Ambarları

165 metre uzunluğunda olan bu ambarların derinlikleri 5-10 metreyi bulmaktadır. Bu ambarlarda n tam 251 tane mevcuttur. Bu ambarların ürün saklama kapasitesi 5 ile 60 ton arası değişmektedir. Bir kısmı İlkçağ’dan bir kısmı ise Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinden olduğu düşünülmektedir.

Taş Mescid

Erken Hristiyanlık döneminde kilise olarak kullanılan taş ambarlardan biri artık mescit ve cami olarak kullanılmaktadır. Kayaları oyarak yapılmıştır ve günümüzde de ibadete açıktır.

Sıradaki içerik:

Taşkale / Karaman

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ