Kudüs’ün Kısa Tarihi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

KUDÜS’ÜN KISA TARİHİ

Şehrin tarihi M.Ö. 4000 ila M.Ö. 3500’lere kadar gider ki bu da Kudüs’ü dünya üzerindeki en eski şehirlerinden biri yapar. Kudüs üç İbrahimî din için de özel ve kutsal şehir olarak sayılmıştır.

Kudüs, Davut peygamberin İsrailoğulları’nın oniki kabilesini birleştirerek M.Ö. 996’da kurduğu eski İsrail Krallığı’nın başkenti olmuştur. O zamanlar adı Urişalim olan kent Yabusilerin kontrolündeydi.

Davut peygamber şehri ele geçirince buraya Musa peygamberin Ahit Sandığı’nı da getirir ki şehre ilk kutsiyet böylelikle verilmiş olur. Daha sonra yerine geçen ve Museviler’in yeni peygamberi ve kralı olan Süleyman kenti daha mamur hale getirerek Beytü’l-Makdis’i (Birinci Küdus Tapınağı) inşa ettirir ve Ahit Sandığı’nı da buraya yerleştirir. M.Ö. 500’lü yıllarda Babil Devleti orduları Kudüs’e girdi. Şehri ve mabedi yakıp yıktılar. Kentteki Yahudiler ise Babil’e sürüldü.

Kudüs M.Ö. 100’lü yıllarda ise Romalılar’ın saldırısına uğradı. Tamir edilen mabedi bu kez de Romalılar yıktı. Ayaklanan Yahudileri sindirmek için Romalılar kentten tüm Yahudileri sürdüler.

Tarih boyunca Kudüs uğruna nice savaşlar verilmiş, şehir çok defa el değiştirmiştir. Kudüs, milattan önce 10.yüzyıldan bu yana Museviliğin en kutsal şehri ve ruhanî merkezidir. Aynı zamanda şehir Hıristiyanlık’a ait de çok fazla antik sit alanı barındırmaktadır.

Hz. Ömer döneminde 638 yılında Müslümanlar tarafından fethedilen Kudüs, Mekke ve Medine’den sonra İslamiyet’teki üçüncü kutsal mekânın(haremin) bulunduğu şehir olmuştur.

Kudüs’ün sur içinde kalan bölümü artık “Eski Şehir” olarak anılmaktadır. Aslında 1860’a kadar şehrin tamamı olan bu Eski Şehir, 1982’de tehlikedeki Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Eski Şehir geleneksel olarak dört bölgeye ayrılmıştır. Ama bugünkü kullanılan adları -Hristiyan, Ermeni, Yahudi ve Müslüman mahalleleri- ancak 19. yüzyılın başlarında açıklanmıştır.

(Kaynak: Vikipedia)

 

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kudüs’ün Kısa Tarihi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ