Rönesans | Rüçhan ARIK

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

RÖNESANS

KLASİK ÇAĞDAN ORTAÇAĞA GEÇİŞTE İSLAMİYETİN ORTAYA ÇIKIŞI BÜYÜK BİR DÖNÜM NOKTASI OLMUŞTUR. BU OLAY RÖNESANSI ORTAÇAĞDAN AYIRAN EN ÖNEMLİ OLAYDIR. İSTANBULUN FETHİ, YENİ DÜNYANIN KURULMASI, GİBİ BİR ÇOK ETKİDE SAYILABİLİR. REFORM HAREKETLERİ DE ROL OYNAMIŞTIR. FAKAT BU OLAYLARIN HİÇBİRİNİN ETKİLERİ DÜNYA ÇAPINA NE KADAR GENİŞ OLURSA OLSUN YENİ DÖNEMİ TEYİN EDİCİ OLMAMIŞTIR. BUNLAR ORTAYA ÇIKTIĞINDA ZATEN RÖNESANS HAREKETİ BAŞLAMIŞ BULUNUYORDU. RÖNESANSIN ALANI , YAYILMASI VE NEDENLERİ TARİHÇİLER ARASINDA ÇETİN BİR TARTIŞMAYA KONU OLMUŞTUR. VARLIĞINI İNKAR EDEN BİR AYDIN AZINLIĞI DA VARDIR. TARİHÇİLER BU DÖNEM İÇİN KENDİLERİNE GÖRE ÇEŞİTLİ GÖRÜŞLER GELİŞTİRMİŞLERDİR. BUNLARIN EN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU ŞU NOKTADA BİRLEŞİR:

 • RÖNESANS İNSANLARIN ARTIK ORTA ÇAĞDA YAŞAMADIKLARINI BİLİNCİNE VARDIKLARI ZAMAN BAŞLAMIŞTIR. BU TESPİT GÖRÜNDÜĞÜNDEN DAHA ÇOK ŞEY İFADE EDER. RÖNESANS KENDİSİ İÇİN BİR TARİF KOYABİLEN İLK TARİH DEVRİDİR.

KLASİK ÇAĞDAN AYRI BİR DÖNEME AİT OLMA DÜŞŞÜNCESİ ORTAÇAĞ İNSANINA YABANCI İDİ. ORTAÇAĞ İNSANI İÇİN GEÇMİŞ SADECE i.Ö VE i.S OLMAK ÜZERE İKİ BÖLÜMDÜR.YANİ ESKİ TESTAMENT DEVRİ VE RAHMET YANİ İSANIN ÇIKMASINDAN SONRAKİ DEVİR. ORTAÇAĞ İNSANININ BAKIŞ AÇISINDA TARİH; YERYÜZÜNDE DEĞİL; GÖKYÜZÜNDE YAPILMIŞTIR. BUNA KARŞILIK OLARAK RÖNESANS GEÇMİŞİ TANRISAL KURTULUŞLARA DEĞİL; İNSANA AİT EYLEMLERE GÖRE AYIRIR. RÖNESANS İÇİN KLASİK ESKİ ÇAĞ İNSANIN YARATICI GÜCÜNÜN DORUĞUNA ULAŞTIĞI DEVİRDİR VE BU DEVİR ROMA İMPARATORLUĞUNUNUN YIKILMASIYLA SON BULMUŞTUR. SONRAKİ BİN YILDA PEK AZ ŞEY YAPILMIŞ FAKAT İNSANIN UYANIŞIYLA SON BULMUŞTUR. BU BAKIMDAN RÖNESANS ÇAĞI ÇOK HAKLI OLARAK YENİDEN DOĞUŞ OLARAK ADLANDIRILIR. MİMARLAR HRİSTİYAN İBADETLERİ İÇİN ESKİ PLANLI KİLİSELER İNŞA ETMEYE DEVAM ETMİŞLERDİR. DOKTORLAR DOĞRU KABUL ETTİKLERİ YUNAN ANOTOMİ KİTAPLARINI OKUMUŞLARDIR.FAKAT KENDİ DENEYİMLERİNİ DEKATARAK TAMAMEN DOĞRU OLMADIKLARINI GÖRMÜŞLER VE KENDİ GÖZLEMLERİNE İNANMAYA BAŞLAMIŞLARDIR.

Sıradaki içerik:

Rönesans | Rüçhan ARIK

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ