Sanat Tarihi Gönüllüleri Toplantısı

BURADASIN
SANAT TARİHİ GÖNÜLLERİ TOPLANTISI

SANAT TARİHİ GÖNÜLLERİ TOPLANTISI 31 AĞUSTOS PAZAR 2014

Öncelikle toplamıza katılan Başkanımız Hızır İnan’a, Başkan Yard. Tekin Süllü’ye, Sanat Tarihi Öğretmeni Demet Değerli Sivaslıoğlu’na, Eskişehir’den katılan Asuman Korkmaz’a ve Habibe Çalışkan, Meryem Gök, Yavuz Yılmaz, Yunus Emre Karasu, Metin Ömeroğlu, Mehmet Haşim Kömürcü ve Faruk’a çok teşekkür ederim. Ele
alınan gündem maddeleri;

-İlkini geçen dönem gerçekleştirdiğimiz Sanat Tarihi Eylemini (Basın Açıklamasını) bu dönem 16 EKİM SAAT 12:00’DA DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI ÖNÜNDE gerçekleştireceğiz.

-Geçen dönem düzenlediğimiz Basın Açıklamasının eksik yönü basına haber olabileceğimiz bir gösterinin olmamasıydı. Bu eylemde ise çeşitli gösteriler düzenleyeceğiz. Hem derneğe gelir sağlamak hem de birlik sağlayıp dikkat çekmek için sorunlarımızın yazılı olduğu tişörtler (T-shirt) hazırlanıp katılımcılara belli bir ücret karşılığına (piyasanın çok çok altında bir ücret karşılığında) dağıtılacak. Atraksiyon olarak Devlet Personel Başkanlığı önünde “Dilek Balonları” uçurulabilir, tabiri caizse “Ağlamayana meme yok” deyişinden yola çıkarak bebek önlüğü giyip emzikle gelinebilir ya da basiretsizliğimizi kırmak için “Kurşun Döktürme” ritüeli yapılabilir. Bunlar tamamen basında yer almak için reklam amaçlı gösteriler olacak. Daha karar verilmedi hangisinin uygulanacağına sizlerin fikirleri de önemli bizim için. O yüzden sizler de bizi yönlendirebilir ya da başka fikirler ortaya atabilirsiniz.

-Yine geçen dönem gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasının alt yapısını çok kısa zamanda hazırlamaya çalıştık. Bu yüzden yük birkaç arkadaşa bindi. Bu dönem böyle bir sorunla karşılaşmamak için sizlerden gelecek pankartları, enteresan yazıları, sloganları bekliyorum. Bu konuda bana ulaşabilirsiniz. Özellikle eyleme kısa bir zaman kala dövizlerin ve okunacak metnin hazırlanmasında derneğimizde bizle beraber çalışacak Ankara’daki arkadaşları bekliyoruz.

-Basın açıklaması için sivil toplum kuruluşlarına, dernek ve sendikalara gidilerek katılımın en üst seviyede olması sağlanacak.
-Derneğe katkı sağlamak ve burada birkaç arkadaşımızı istihdam etme amacıyla bir AB (Avrupa Birliği) Projesi’ne başvurulacak. Bu amaç doğrultusunda en yakın zamanda harekete geçilecektir.

– Çeşitli illerde Derneğimizin “İl Örgütlenmesi”ni oluşturarak faaliyetlerin, tanıtımın ve çeşitli etkinliklerin daha işlevsel olarak yürümesini sağlayacağız. Bunun ilk pilot uygulamasını Eskişehir’de gerçekleştiriyoruz. Sizler de kendi iliniz, bölgeniz için böyle bir planlama içinde yer almak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz.

-Özellikle üniversitelerin açılması ile birlikte Osmanlıca, Latince, Yabancı Dil Kursları gibi etkinlikler oluşturulacaktır. İstenilen kurs için 10-15 kursiyer oluşturulduğu takdirde derneğe katkı sağlamak amacıyla belli bir ücret karşılığında (piyasanın çok altında bir ücret olacak) imkanlar dahilindeki tüm kurslar açılabilir.

-Halk Eğitim Merkezleri ile görüşülerek buralarda Sanat Tarihi Eğitimi verilmesi yönünde girişimlerimiz olacak. Böylelikle halk tabanına yayılabilir ve kendimizi tanıtabiliriz.

– Sanat Tarihi ile ilgili piyasada dergi olmamasından ötürü bu boşluğu doldurmak amacıyla bir dergi çıkarılacaktır. Arkadaşlar büyük bir emek vererek bu işin organizatörlüğünü üstlendiler ve ilk sayımız çok kısa bir süre içinde piyasada yer alacaktır. Şuan çıkarılacak olan dergi, dernek kapsamında çıkarılmayacak olup dernek olarak en yakın zamanda ikinci bir dergiyi de bizler piyasaya sunacağız.

– Üniversitelerin Sanat Tarihi Bölüm Başkanlıklarına gerek bizzat gidilerek gerekse de faks çekilerek Derneğimizin kurulduğunu ve idari personelin artık daha fazla bu işin içinde olması gerektiğini ve öğrencilerin derneğe kaydırılması, bu yönde bilgilendirilmesi istenilecek.

-Aynı zamanda istihdamımızın yoğun olarak gerçekleştirildiği Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve diğer kurumlara gerek bizzat gidilerek gerekse de faks çekilerek dernek faaliyetleri anlatılacak ve buradaki teknik personel ve idare amirlerinden dernek faaliyetlerine daha fazla katılmaları için destek istenecek.

– Eskişehir’de düzenlenecek olan 1. Sanat Tarihi Öğrenci Çalıştayı’na dernek olarak destek verilecek ve Çalıştayın daha verimli olarak geçmesi için organizasyondaki öğrenci arkadaşlarla bir fikir alış verişi yapılacaktır.

-Son olarak Derneğimiz Ankara’da Demirtepe Ankaray durağının veya Maltepe Cami’nin karşısında yer alıyor. Özellikle üniversite öğrencileri için bulunmaz bir mekan. Dışarı başka bir mekanda vakit geçireceğinize burada çayınızı için, satranç oynayın veya tavla atabilir; internetimizden ve kütüphanemizden araştırma yapabilirsiniz. Bu dernek sizler için var ve yine bu derneği sizler yaşatacaksınız. Derneğimizin adında geçen meslekler haricindeki diğer meslek gruplarına da açıktır.

Taner Aşık

SANAT TARİHİ GÖNÜLLERİ TOPLANTISI

SANAT TARİHİ GÖNÜLLERİ TOPLANTISI

SANAT TARİHİ GÖNÜLLERİ TOPLANTISI

SANAT TARİHİ GÖNÜLLERİ TOPLANTISI

SANAT TARİHİ GÖNÜLLERİ TOPLANTISI

SANAT TARİHİ GÖNÜLLERİ TOPLANTISI

SANAT TARİHİ GÖNÜLLERİ TOPLANTISI

SANAT TARİHİ GÖNÜLLERİ TOPLANTISI

Bu Yazı Toplamda 565 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Sanat Tarihi Gönüllüleri Toplantısı Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yorumlar (1 Yorum)

  • serpil

    Merabalar,
    Yapılacak olan eylemi gönülden destekliyorum. Yer ve saati daha açık yazarsanız katılmak istiyorum. Ancak Devlet personelle geçen hafta bir görüşme yaptım bu kadroları verecekler mi diye. Onlar kadronun kendilerinde onaylandığını Kültür Bakanlığı’nın işin takipçisi olmadığından dolayı ilan çıkılmadığından bahsettiler. Bu nedenle Eylem ve etkinlik yapma konusunda hem fikir olmakla birlikte Kültür Bakanlığını adres gösterecek bir takım etkinlikler yapsak. Mesala 16 Ekimde aynı gün Bakanlığa Faks eylemi yapsak gibi. Sadece sesli düşünüyorum.
    Ankara’da oturuyorum. Tanışmak isterim. Tel: 5073650436

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex