Telmessos Antik Tiyatrosu Restorasyonunda Neler Oluyor?

BURADASIN
telmessos antik tiyatrosu

2012 Eylül ayında başlayan restorasyon çalışmalarının gecikeceği bildirilmişti fakat ortaya çıkan fotoğraflar restorasyon projesi ile ilgili kafalarda soru işaretleri yarattı.

Bugün sosyal medyada dolaşan ve Telmessos Antik Tiyatrosu’na ait fotoğraflarda tiyatronun tarihi dokusunu kaybettiğine dikkat çekiliyor.

Roma döneminde inşa edilen, MS 2. yy’da onarım geçiren ve Bizans döneminde arena olarak kullanılan Türkiye’nin denize yakın en eski tiyatrosu olan 6 bin kişi kapasiteli tiyatro, Muğla İl Özel idaresinin web sayfasında yer alan ihale ilanına göre, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamındaki ‘Kültür Varlıklarının Rölöve, Restorasyon, Restitüsyon Projeleri, Sokak Sağlıklaştırma, Çevre Düzenleme Projeleri ve Bunların Uygulamaları İle Değerlendirme, Muhafaza, Nakil İşleri ve Kazı Çalışmalarına İlişkin Mal ve Hizmet Alımları’na dair yönetmeliğin 24. maddesine göre 11 Haziran 2012 günü ihaleye çıkmış ve 4 milyon 550 bin liraya işi alan firma tarafından 600 gün içinde restore edileceğine dair anlaşmaya varılmıştı.

telmessos-antik-tiyatrosu

09.07.2014 arkitera.com

Bu Yazı Toplamda 154 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Telmessos Antik Tiyatrosu Restorasyonunda Neler Oluyor? Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex