Prado Müzesi 885 Eserini “Kaybetti”

BURADASIN
Prado Müzesi

İspanya Sayıştayı tarafından yayınlanan rapora göre; Prado Müzesi koleksiyonundan 885 sanat eseri kayıp. El Pais‘te yayınlanan habere göre; dünyanın en büyük sanat sanat müzelerinden biri olan Prado Müzesi’nin kayıp eser sayısı bundan daha fazlaydı fakat Aralık 2008 ile 2012 arasında yapılan çalışmalar neticesinde 41 eserin yeri tespit edildi. Bu kayıpların Prado ve Reina Sofia Çağdaş Sanat Müzeleri arasında eserlerin yeniden konumlandırılması sırasında olduğu iddia ediliyor.
Madrid’de faaliyet gösteren Prado Müzesi’nin 2 yıl önceki verilere göre koleksiyonunda 27.509 eser var. Çizim ve baskıların ağırlıklı olduğu koleksiyonda (15.480), bu eserleri heykel ve dekoratif sanatlar (4.408) takip ediyor. Koleksiyondaki tablolar tarihsel dönemlere göre ayrılmış durumda.
Prado Müzesi yetkilisi yaptığı açıklamada, bu sanat eserlerinin bir çoğunun yangınlarda ve hatta savaşlarda kaybolmuş olabileceğini söyleyerek; “Fakat şüphe yeterli değil, bu eserlerin envanterden çıkarılabilmesi için yok olduklarına dair somut kanıtların olması gerekir.” dedi.
1980′li yıllarda, Prado Müzesi koleksiyonundan 350 kanvas tablo kayıptı, 10 yıl sonra envanter kayıtlarına göre 500 sanat eseri kaybolmuş ya da tahrip olmuştu.

Müze yetkililerinin açıklamaları İspanya Sayıştay’ını tatmin etmedi. Kurum, müzenin kayıp eserleri aramaya devam etmesi ve başka müze ve kurumlara ödünç verdiği eserlerin yerini tespit etmesi gerektiği konusunda ısrarcı. Sayıştay raporunda,ödünç vermeleri takip edecek insan kaynağının yetersiz olduğunun da altı çiziliyor. Raporda, Müze’ye yöneltilen eleştirilere rağmen eserlerin çok uzun bir zaman önce kaybolmuş olmasından dolayı artık kimsenin bundan sorumlu tutulamayacağı da belirtiliyor.
2013 – 2016 yılları arasında Prado müzesi İspanya bölgesinde birçok müzeye ödünç verdiği eserlerin fiziki koşulları ve alınan güvenlik önlemlerinin denetlenmesi için bir eylem planı hazırladı. Bu plan 130 kurumdaki 1500 sanat eserinin durumlarının incelenmesini içeriyor. Ayrıca, Prado Müzesi koleksiyonu, daha etkin bir koleksiyon yönetimi için fotoğraflı olarak dijital ortama aktarılacak.

Kaynak: El Pais

Prado Müzesi

Prado Müzesi

Bu Yazı Toplamda 179 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Prado Müzesi 885 Eserini “Kaybetti” Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex