Pompei Şehri

BURADASIN
Pompeii şehri

Pompeii şehri

Pompei Şehri

Pompeii, İtalya’nın kısmı özerk bölgesi olan Campania’da, Napoli şehri yakınlarında bulunan büyük bir felaket yaşamış ve hâlâ kısmen gömülü olan yıkıntı halindeki antik Roma kentidir.

Roma İmparatorluğu’nun en önemli şehirlerinden biri olan Pompeii; denize kıyısı olması sebebiyle Roma ticaretinin de başkenti konumundaydı. En büyük gelir kaynağı şarap ve yağ olarak bilinen Pompeii şehrinin nüfusu liman ve ticaret kenti olması sebebiyle başlarda 2.000 iken daha sonraları 100.000’leri bulmuştu. Nüfusunun %60’ı asil halk, %40’ı ise köleden oluşmaktaydı. Şehir, su ve kanalizasyon kanalları, sokaklardaki yürüme sistemi, amfitiyatrosu, stadyumu ve limanı ile o zamanın teknolojisine kıyasla çok ileri bir şehirdi. Romalı yönetici, aristokrat ve dönemin zenginlerinin sapkınlık ve gösteriş içinde yaşadıkları 18 km’lik bir alan içerisinde bulunan Pompeii şehri 24 Ağustos 79’da Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu lavlar altında kalmıştı.

Şehir, 1748 yılında İspanyol mühendis Rocque Joaquin de Alcubierre tarafından keşfedilene kadar kül yığınları altında kalmış daha sonra yapılan kazılarda büyük bir kısmı gün ışığına çıkarılmıştır. Kazıları 1863 yılında devralan Giuseppe Fiorelli kazılar yapılırken kalıntıların içlerine plastik bir alçı sıkarak günümüzde bile kanımızı donduracak bir şekilde insanları öldükleri haliyle görmemizi sağlamıştır. Kazılar sonucu ortaya çıkan;  tapınaklar, tiyatrolar, bazilikalar, atölyeler, caddeler, çamaşırhaneler, kumarhaneler, batakhaneler, hanlar; halkın zevk ve gösteriş düşkünü olduğunu bizlere bir kez daha işaret eder. Tarihteki ilk gladyatör ve vahşi hayvan dövüşlerinin yapıldığı bilinen ilk ve en eski taşlarla inşa edilmiş amfitiyatro da Pompeii’dedir. O zamandan beri yapılan kazılar, şehre ait pek çok bilgiyi gün yüzüne çıkararak Roma İmparatorluğu’nun kentlerindeki yaşama ait bilgilere ulaşılmasını sağladı.

Pompeii, yaklaşık her yıl 2.5 milyon kişinin ziyaret ettiği İtalya’nın önemli turistik şehirlerindendir. Ayrıca günümüzde UNESCO’nun da dünya miras listesinde bulunmaktadır..

Böylesine korkunç bir felaketle karşılaşmış, günümüzde de dini ve tarihi tartışmaları halen süren Pompeii şehrinin Paul W.S. Anderson yapımı Pompeii filmini de izlemenizi tavsiye ederim. Şimdiden iyi seyirler.

Bu Yazı Toplamda 487 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Pompei Şehri Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex