Paris, Altın Elma ve Troia | Özge Tokur

BURADASIN
Paris'in altın elmayı Afrodit'e vermesi

Paris'in altın elmayı Afrodit'e vermesi

Paris’in altın elmayı Afrodit’e vermesi

Bir gün Tanrılar Thetis’in düğününde toplandılar. Fakat geçimsizlik Tanrısı olan Eris’i çağırmadılar. Eris yine de bu eğlenceye geldi ve üzerinde “En güzele!” yazan elmayı ortaya attı. Hera, Athena ve Afrodit bu elmayı kendisinin hakettiğini düşünerek elmayı almak istediler ve aralarında bir tartışma çıktı. Bu tartışmaya Zeus hakem oldu. Elmayı en güzel olana İda dağında çobanlık yapan Paris’in vereceğini duyurdu.
(Paris, babası Priamos tarafından İda dağına sürgün edilmiştir. Bunun sebebi ise, kahinlerin Paris’in büyük bir savaşa sebep olacağını söylemesidir.)

Hera, Paris’e Asya İmparatorluğu’nu; Athena, bilgeliği ve savaş kazandırmayı; Afrodit ise Sparta kralı Menelaos’un karısı Helen’in aşkını vaad etti.

Paris elmayı Afrodit’e verdi. Afrodit Paris’i henüz hiç görmediği Helen’e aşık etti. (Helen, Zeus ile Leda’nın kızıydı. Ve çok da güzeldi. Öyle ki Afrodit kadar güzel olduğu dahi söylenirdi.) Paris Helen’in sarayına gitti ve yalnız kaldıkları bir an ona kendini anlattı. “Benimle gel,buradan gidelim.Afrodit bunu istedi.” dedi. Helen onu dinledi. Birlikte Troia’ya gittiler. Menelaos karısının kaçırıldığını duyunca Paris’i misafir olarak kabul ettiğine pişman oldu ve sinirden deliye döndü. Paris’ten nefret etti. Kral kardeşi Agamemnon da bu duruma çok kızdı. İntikam almak istediler. Ve tüm Yunanlıları Troia’ya savaşa davet ettiler.
Ve Troia savaşı böylelikle başlamış oldu.

Bu Yazı Toplamda 537 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Paris, Altın Elma ve Troia | Özge Tokur Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex