Maltepe Cami – Ankara

BURADASIN
sanat tarihçi

026

Caminin ilk kurulması düşünülen ve Belediyenin derneğe ilk tahsis ettiği yer; şu anda Maltepe’de Çankaya Belediyesi’nin birimlerinin bulunduğu caminin mevcut yerinin karşı tarafındaki arsa idi. Daha sonra kullanım ve şehrin yerleşimi açısından şu anda Maltepe Cami’nin bulunduğu 5553 ada ve 20 parseldeki 7019 m2 büyüklüğündeki arsa belediye tarafından 99 yıllığına kullanım hakkı olarak cami yaptırmak üzere derneğe tahsis edildi.

Derneğin öncülüğünde ve yardım sever halkın gayretiyle 16.05.1954 tarihinde Maltepe Camii’nin temeli atılmış ve 03.08.1959’da inşaatı bitirilerek ibadete açılmıştır. Mimar Recai Akçay’ın tasarladığı planı, kalfa olarak yönetim kurulu üyesi Mehmet Varlıer uygulamıştır.

Eni 20 m, boyu 20 m yüksekliği 30 m. Olan Maltepe Camii beyaz taş ve tuğladan inşa edilmiştir. Camiinin birer şerefeli 50 m yüksekliğinde iki minaresi vardır. Minarelerde 142 merdiven ile şerefeye çıkılır.

Bir ön, iki yan olmak üzere toplam 3 kapı ile caminin içerisine girilir. Camide ikinci kat kadınlar mahfili olarak düzenlenmiştir. Tek kubbeli olan caminin kubbe yüksekliği 50 m.’dir. Kubbenin kaynağında 3 cepheli dar bir balkon bulunmaktadır. Kubbenin en üst tepe kısmında Fatiha Suresi yazılıdır. Cami duvarları yerden 5 m yüksekliğine kadar çiniyle kaplanmıştır. Çinilerin bitiminden sonra mermer üzerine oymalı Tegabün Suresi yazılmıştır.

İki katlı olan pencereler vitraylıdır. Mihrab mermerden yapılmıştır ve üzerindeki kitabede “Yönünü; Mescit-i Haram’a çevirir” hakkında bir ayet-i kerime yazılmıştır. Mihrabın sağında; Allah, solunda; Muhammed yazılı iki levha vardır. Kubbeyi taşıyan köşelerde ve yan taraflarda Allah, Muhammed ve 4 halifenin isimlerinin yazılı olduğu levhalar vardır. Müezzinlerin mahfilinde ilk müezzin olarak bilinen Hz. Bilal-i Habeşi’yi hatırlatan eski Türkçe yazılmış bir levha vardır.

Caminin diğer unsurlarından minber mermerden yapılmıştır. 9 basamaklıdır.

Cami merkezde büyük bir kubbe ve kuzey yönünde son cemaat yerinde 5 küçük kubbe ile örtülmüştür. Bu istikametten girilen kapının üzerinde; “Emniyet ve selametle girin” anlamına gelen bir Ayet-i Kerime kitabe olarak yazıldığını görürüz.

Caminin çevresinde bir kız Kur’an kursu veren yer, şadırvan ve bunlarla birlikte bir de tuvalet bulunur.

Maltepe Cami karşısında ‘Strazburg cd. 49/14 Korkutreis Mah. Demirtepe/Çankaya/Ankara’ adresinde Kültür ve Sanat Emekçileri Derneği yer almaktadır. Tüm meslektaşlarımızı derneğimize bekleriz.

001

Bu Yazı Toplamda 502 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Maltepe Cami – Ankara Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yorumlar (1 Yorum)

  • Abdulhamit Öztürk

    Bilgi için teşekkürler, önemli bir boşluğu dolduruyorsunuz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex