Gazievi Olacak Asırlık Binada Restorasyon Çalışması

BURADASIN
gazievi

Kars’ta 1912 yılında Ruslar tarafından askeri kışla olarak inşa edilen, Türkiye’nin ilk ‘Gazievi’ olarak hizmet verecek tarihi binada restorasyon çalışmaları sürüyor.
Kars’ta 1912 yılında Ruslar tarafından askeri kışla olarak inşa edilen, Türkiye’nin ilk ‘Gazievi’ olarak hizmet verecek tarihi binada restorasyon çalışmaları devam ediyor.

İç ve dış bölümleri yüklenici firma tarafından yenilenen tarihi binanın çatı ve baca kısımları sökülerek, aslına uygun yeniden yapılıyor.

Asırlık binayı restore eden firmanın yetkilisi Asım Ay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazievi’nde çalışmaların hızla sürdüğünü belirterek, restorasyonu öngörülen süreden daha önce bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Ay, kısa sürede işin yüzde 30’unu tamamladıklarını ifade ederek, “Söküm işleminin bitirilmesinin ardından imalata geçtik. Zannediyorum dokuzuncu ay sonuna kadar yüzde 80 oranına geleceğiz. Restorasyonda 15 işçiyle çalışıyoruz. İlerleyen zamanlarda bu sayıyı işin yoğunluğuna göre artıracağız. Binamızın dış cephesi eski yapıya sahiptir ancak anıtlar kurulumuzun da vermiş olduğu rapor doğrultusunda binamızın içinde eski esere uygun bir şey görülmüyor. Bütün araştırmalarımızı yaptık” diye konuştu.

gazievi

gazievi

 

Bu Yazı Toplamda 204 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Gazievi Olacak Asırlık Binada Restorasyon Çalışması Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex