Fayyum Portreleri | Özge Tokur

BURADASIN
Fayyum Portreleri'nden bir kadın

1615 yılında Pierto della Valle tarafından Mısır’ın El-Fayyum bölgesinde yeraltı mezarlıkları bulundu. Tabutların içinde mumyalanmış ölüler vardı. (Bulunan fayyum portrelerinin sayıları bugüne dek bine ulaştı.) Fakat bunlar bildiğimiz mezarlardan farklıydılar.

Bu mezarlar MS. 1.-3. yüzyılda yapılmışlardı ve tabutların üzerinde,yüz bölümünde insan portreleri bulunuyordu. Burası bir dönem Grek kolonisiydi, daha sonra Roma tarafından işgal edildi. Bu yüzden,mezarlarda üç temel kültür bir araya gelmişti. Mısır’ın mumyalaması,Grek’in resmi ve Roma’nın portresi birleşmişti.

Portreleri yapılan insanlar Romalı üst düzey insanlardı. Fakat genetiklerine bakıldığında bu insanlar Mısırlılardı. Ayrıca Romalılar gibi ölülerini yakmamışlardı,Mısırlılar gibi mumyalamışlardı.

İnsanlar gerçekçi bir şekilde resmedilmişti. Bakışları oldukça canlıdır. Resmedilen erkekler,çocuklar ve kadınlar vardır. Kadınlar oldukça süslüdür. Takıları,saçları ile göze çarparlar. (Bu takıların yeniden üretildiği ve bir dönem satışa sunulduğu söylenir.)

Ölen kişinin portresi,tabutuna yapılıyordu çünkü tabutun üzerine yapılan resim ile ölen kişinin kim olduğu,mezarın kime ait olduğu belirtecekti. Hatta bu portreler bu kişilerin unutulmamasını da sağlayacaktı. Ama bu portreler ne zaman çizilmişti? Kişi ölmeden önce,bir gün öleceğini düşünüğü için kendi portresini bu şekilde mi çizdirmişti? Yoksa ölümünden sonra hatırda kalan şekilde mi çizilmişti? Bu konu hâla bir tartışma konusu.

Fayyum Portreleri'nden bir kadın

Fayyum Portreleri’nden bir kadın

Fayyum Portreleri'nden bir erkek

Fayyum Portreleri’nden bir erkek

Fayyum Portreleri'nden bir çocuk

Fayyum Portreleri’nden bir çocuk

Bu Yazı Toplamda 927 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Fayyum Portreleri | Özge Tokur Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex