Batman’da Ermenice Kitabe Bulundu

BURADASIN
ermenice kitabe

Kitabede ne yazdığı ve hangi döneme ait olduğu araştırılıyor.

Batman’ın Sason ilçesindeki Surp Asvadazin Meryem Ana Ermeni Kilisesinde restorasyon için temizleme çalışmaları sırasında 4 parçaya ayrılan bir kitabe bulundu.

Mereto Dağı zirvesindeki Surp Azvadozin Kilisesinde Batman Müze Müdürlüğünce görevlendirilen iki personel ile Batman, Bitlis, Muş, Van ve İstanbul İlleri ve İlçeleri Ermenileri Derneği üyeleri restorasyon için temizleme çalışması yaptı.

Çalışmalar sırasında 30 ve 50 santimetre büyüklüğünde üzerlerinde Ermenice yazılar ve çeşitli işaretler bulunan 4 taş ile 4 metal parça bulundu.

Kitabeye ait olan taş ve metal parçaları incelenmek üzere Batman Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Batman Müze Müdürü Tenzile Uysal, kitabenin yapının yıkılmasıyla avluya düştüğünü ve 4 parçaya ayrıldığını söyledi.

Uysal, temizlik çalışması esnasında bulunan kitabenin yekpare düzgün kesme taş malzemesinden yapıldığını bildirdi.

Kitabenin her iki yüzünde de bezeme bulunan ünik bir eser olduğunu, ön yüzünün altı kuşağa ayrıldığını, her kuşağa Ermenice yazı yazılarak elde edildiğini kaydeden Uysal, kitabenin yazıt kazıma tekniğiyle hazırlandığını aktardı.

Kitabenin tamamının deliklerle bezendiğini, satırların birbirinden kazınarak elde edilen kuşaklarla ayrıldığını ifade eden Uysal, “Arka yüzü çok sayıda ve farklı büyüklüklerde haç motifleriyle bezenmiştir. Kitabe tarihlendirilmesiyle ilgili kesin bilgiye yapılacak kapsamlı çalışmalar ile varılacak” diye konuştu.

Batman, Bitlis, Muş, Van ve İstanbul İlleri ve İlçeleri Ermenileri Derneği Başkanı Aziz Dağcı da bulunan parçaların çok önemli olduğunu, hangi döneme ait olduklarının belirlenmesi için incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Dağcı, “Bizim yaptığımız çalışma sonucunda bulduğumuz bu parçaların tarihi önemi çok büyük. Bunlar Kral Tabı’nın torunları olan Bağda Surp ve Sımda Surp’un mezarlarının taşları da olabilir ancak ne oldukları hakkında tam bilgi sahibi olabilmek için incelemeye alınması gerekiyor” dedi.

Kiliseyi Ermenilerin ziyaret etmek istediğini aktaran Dağcı, şöyle devam etti:

“Kilisede dua etmek istiyoruz ancak yolu kötü. Mereto Dağına gelmek isteyen Ermenileri Van Kilisesine yönlendiriyoruz. Yolun biran önce yapılması gerekir, bu sadece Ermeniler için değil, Sason’un turizmi için de çok önemli. Yol yapıldığı taktirde Mereto Dağı turist akınına uğrayacaktır.”

ermenice kitabe

Bu Yazı Toplamda 127 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Batman’da Ermenice Kitabe Bulundu Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex