Donato Bramante

BURADASIN
Donato Bramante

Donato Bramante (asıl adı: Donato di Pascuccio d’Antonio), (d. 1444 Fermignano, İtalya – o. 14 Mart 1514, Roma) ünlü İtalyan mimarı. Milano’da iken erken rönesans mimarî stilini kullandı ve Roma’ya geldikten sonra “yüksek rönesans” mimarı stilinin kurucularından ve ilk uygulayıcılarından biri oldu. En ünlü eserinin Vatikan’da Katolik dünyasının en önemli tapınağı olduğu kabul edilen Vatikan’da kurulu Aziz Petrus Bazilikası’dır. Bu büyük katedral için ilk planları ve önemli kısımlarının tasarımlarını yapmış ve bunların bina edilmesini kontrol etmiştir.

HAYATI :

İlk sanat eğitimini Urbino’da aldığı belirtilir. Bu kentte “Melozzo da Forli” ve “Piero della Francesca” adlı ressamlar perspektif kaidelerini ve ünlü Andrea Mantegna’nın kullandığı realizm sağlayan ressamlık aldatıcı görünüşlerini uygulamaya gayret etmekteydiler. 1467’de mimar “Luciano Laurana” “Dükalık Sarayı”‘nı tasarlayıp yaptırmakta iken antik Grek mimarlık kurallarını uygulamaya önem vermekteydi. Yani, Bramante’nin doğuş ve gençliğini geçirdiği şehirde yeni ortaya çıkan “Rönesans” sanatı inceliklerini pratik olarak öğrendiği iddia edilmektedir.
1477’de Bramante Lombardiya’ya geçtiği bilinmektedir. Bu sanatçı hakkında yazdığı kısımda, Rönesans sanatkarları hakkındaki eserinde ilk sanat tarihçisi olan Giorgio Vasari (1511-1574) Bramante’nin Bergamo’da hazırladığı birkaç eserin bulunduğundan bahsetmektedir. Sonra Bramante Milano’ya geçmiştir ve Milano Dükü olan Galeazzo Maria Sforza tarafından bir saray sanatçısı olarak kabul edilmiştir.
1478 den itibaren Milano ve civarında Bramante hem resim hem de mimari alanında “Erken Rönesans” kaidelerine ve stiline uygun eserler vermiştir.
1499’da Fransız orduları Milano’yu işgal edip Sfrazo hanedanını Milano Düklüğünden atmışlardır. Sanat patronunu kaybeden Bramante Roma’ya gitmiş ve orada önceden tanışmış olduğu ve Papalık devleti ve Katolik kilisesinde çok siyasi güçlü olan Kardinal Riario’nun yanında çalışmaya başlamıştır. Çok geçmeden Papa II. Julius ismiyle papa olacak Kardinal Della Rovere’nin de ilgisini çekmişti.
1510’a İspanyol hükümdarları olan Aragon Kralı II. Ferdinand ve Kastilya Kraliçesi İ. Isabella için Roma’nın batısındaki Janiculum semtindeki San Pietro in Montorio kilisesine ek olan Rönesans mimari usulü prensipleri ile en iyi ahenk kuran bina olan Tempietto yapısını tasarladı. Bu bina nispeten küçük çapta olmakla beraber ince Dorik stili sütunlarla etrafı çevrilmiş ve üstü bir kubbe ile kaplanmış olan bu bina klasik yapıların uyduğu kabul edilen oranlara ve simetrilere büyük bir titizlikle uymaktadır. Binanın yapılmasından hemen sonra Sebastiano Serlio’nun hazırladığı bir gravüre göre Bramente bu binanın etrafı sütunlarla çevrili büyük bir avlu alanı içinde olmasını da tasarlamıştı.
Bramante 1500-1504 döneminde merkezi Roma’da Piazza Novana’da bulunan Santa Maria della Pace Kilisesi için etrafında üstü kapalı dolaşma kenarları olan bir avlu hazırlamıştır. Kasım 1503’de Papa II. Julius Bramente’ye 16. yüzyıl Avrupasının en büyük mimari eseri olan Aziz Petrus Bazilikası’nın tamamlanması siparişini verdi. 17 Nisan 1506’da bu eser için hazırladığı plan göre yapılması gerekli büyük sütunlu alan için sütunların kaidelerinin temeli büyük bir törenle atıldı. Bramante’nin tasarımı için hazırladığı çizgi plan-eskizlerden ancak birkaç tanesi günümüze kalmıştır. Ancak bu eseri tasarlamak etrafında topladığı yaratıcı grubun önemine çok iyi işaret eder. Yardımcıların hazırladığı planlar günümüze kalmıştır. Bramante’nin bu eser için yarattığı bir merkezi Grek istavrozu şeklindeki büyük yapı planı hem kendisi için ve hem de kendi nesli için çok muhteşem bir mükemmellik sembolü olduğu görüşüne göre hazırlanmıştı. Fakat Bremante’nin 1514’de ölümünden sonra bu tasarıma ekler yapılarak Bremante’nin planının esası değiştirilmiştir. Bramante’nin orijinal planı gerçekte yapılan bazilikadan daha değişik olarak daha çok Antik Roma – Bizans mimarı stiline benzemekteydi. Bramante’nin planında yapının büyük bir merkezi kubbesi ve etrafında ona destek sağlayan dört yarı kubbeleri bulunmaktaydı.

Seçilmiş mimari eserleri ;

Santa Maria presso San Satiro, Milano 1482–1486
Santa Maria delle Grazie, Milano, 1492–1498
Palazzo Caprini (Raphael’in evi olarak da bilinir), Roma, yapımına yaklaşık 1510da başlandı (17. yüzyılda yıkılmıştır.)
San Pietro in Montorio (Tempietto olarak da anılır); Roma, 1502
‘Santa Maria della Pace, Roma, 1504
San Pietro Bazilikası, Roma, 1506
Cortile del Belvedere, Vatikan, Roma, 1506.

Donato Bramente

Donato Bramente

Bu Yazı Toplamda 266 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Donato Bramante Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex