Çankırı’da Neler Bulundu Neler!

BURADASIN
cankirida 8 milyon yillik hayvan fosilleri bulundu

Çankırı’da Kültür Bakanlığı ve Ankara Üniversitesi işbirliğinde 1997 yılında başlayan Çorak Yerler Kazısı, 17 yıldır devam ediyor. Çankırı- Yapraklı karayolunun 2’nci kilometresindeki tepelik alanda devam eden çalışmalar her yıl Temmuz ayında Prof.Dr. Ayla Sevim Erol’un başkanlığında çeşitli üniversitelerden öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımı ile yaklaşık bir ay süre ile gerçekleştiriliyor. Kazılardan elde edilen fosiller, laboratuvarlarda kimyasallarla sağlamlaştırıldıktan sonra Çankırı Müzesi’ndeki fosil seksiyonunda sergileniyor.

Kazı alanındaki öğrenciler adeta birer işçi gibi çalışarak iğne ile kuyu kazarcasına 8 milyon yıl öncesine ait nesli tükenen hayvan fosillerini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Çalışmalarda bugüne kadar çok sayıda nesli tükenmiş hayvan fosilleri ile çeşitli omurgalı hayvan fosillerine ulaşıldı.

Kazı Başkanı Prof.Dr. Ayla Sevim Erol, kazılarda bugüne kadar fil, gergedan, at, domuz, zürafa, keçi, geyik, koyun, kılıç dişli kaplan ve kuyruksuz maymun gibi çok fazla türün fosillerine ulaştıklarını açıkladı.

Çorakyerler Kazı çalışmalarının dünya antropoloji literatüründe de önemli bir yer edindiğini ifade eden Erol, çalışmalara yabancıların da ilgi gösterdiğini kaydetti.

Çalışmaların 17 yıllık bir geçmişi olduğunu vurgulayan Ankara Üniversitesi Coğrafya Fakültesi Antropoloji Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayla Sevim Erol, çalışmalar kapsamında hayvan fosillerinin belli bir kısmına ulaştıklarını ve yaklaşık 15 ila 20 yıl daha fosil arama çalışmaların devam edeceğini vurguladı.   Erol, alanın dünyada özel bir yere sahip olduğunu sözlerine ekledi. 

cankirida-8-milyon-yillik-hayvan-fosilleri-bulundu

Bu Yazı Toplamda 106 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Çankırı’da Neler Bulundu Neler! Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex