Antandros Kenti İçin Destek Arayışı

BURADASIN
antandros kenti

Balıkesir’in Edremit İlçesi’ne bağlı Altınoluk’ta bulunan tarihi Antandros kenti ile ilgili çalışmalar yürüten Antandros Şehrini Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Sakaroğlu, beraberindeki heyet ile destek için TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret etti.

Balıkesir’in Edremit İlçesi’ne bağlı Altınoluk’ta bulunan tarihi Antandros kenti ile ilgili çalışmalar yürüten Antandros Şehrini Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Sakaroğlu, beraberindeki heyet ile destek için TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret etti. Heyette bulunan ve kentin arkeolojik kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Gürcan Polat, “Bölgenin turizm açısından kalkınmasına katkı sağlayacak bir antik kente sahibiz. Antandros, Efes antik kenti gibi bir marka olabilir” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyarete Antandros Şehrini Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Sakaroğlu’nun yanı sıra derneğin kurucu yönetim kurulu üyesi Gülçin Cömert ve antik kentin arkeolojik kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Gürcan Polat ta katıldı. GrubaCHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça eşlik etti.

CHP’Lİ VEKİL DESTEK İSTEDİ

CHP Balıkesir Milletvekili Havutça, Antandros’un dünyada marka olabilecek büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Yaz tatillerini Edremit Körfezi’nde geçiren Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in ilçeye hemşehri olduğunu belirten Havutça, Antandros ile ilgili farkındalık yaratmak için tecrübeli siyasetçiden destek istedi.

“Efes ANTİK KENTİ GİBİ BİR MARKA OLABİLİR”

Prof. Dr. Gürcan Polat, Antandros antik kentinin büyük bir kazı alanı olduğunu, çalışmalarını 2000 yılından bu yana sürdürdüklerini söyledi. Yaptıkları çalışmaların yöreye, bölgeye, ülkeye katkı sağlaması için çabaladıklarını belirten Gürcan, “Bölgenin turizm açısından kalkınmasına katkı sağlayacak bir antik kente sahibiz. Antandros, Efes antik kenti gibi bir marka olabilir. Bunun için projelerimiz bulunuyor. Bu projelerden birisi, antik gemiler inşa edip, Roma’nın kurucusu Aeneis’in izlediği rotayı izlemek suretiyle Altınoluk’tan Roma’ya gitmektir. Bu konuda İtalyanlarla ortak hazırladığımız Avrupa Birliği projesi de bulunuyor. Avrupalı meslektaşlarımız kadar İtalyanlar da bu projeye çok sıcak bakıyor. Gemilerin inşası ile yolculuğun tamamı da belgesel film olacak” diye konuştu.

ÇİÇEK’TEN DESTEK SÖZÜ

Antandros’u en kısa zamanda ziyaret edeceğini belirten TBMM BaşkanıCemil Çiçek, bu kentin Efes gibi turizme kazandırılması için yapılacak girişimlere destek olacağını söyledi. Çiçek, Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma ve Yaşatma Derneği’nin TBMM’nin bünyesinde bulunan Mustafa Necati Kültür Evi’nde fotoğraf sergilerini açabileceklerini ve kendisinin de açılışa katılabileceğini söyledi.

AENEAS PROJESİ’NDE NELER YAPILACAK

Avrupa Birliği Bakanlığı, Antandros Şehrini Kurtarma ve Yaşatma Derneği ve Pro Loco Castro ortaklığıyla ortaya konan ‘Anadolu-Avrupa Mitolojik Tarihsel Birlikteliği Castro-Antandros’ adlı projenin çıkış noktasını, Truvalı kahraman Aeneas oluşturdu. Proje 25 Nisan 2011’de Avrupa Birliği tarafından onaylandı. Ardından 7 Temmuz 2011’de Altınoluk ile Castro kardeş şehir oldu. Bu proje için yan projeler hazırlandı. Örneğin Truva’danAltınoluk’a gelen bir dağ yolu belirlenecek ve ‘Aeneas Yolu’ olarak kültür turizmine açılacak. Yol üzerinde antik döneminin canlandırılacağı küçük konaklama yerleri, İda’nın doğal güzelliklerinin tanıtılacağı, burada elde edilen bitkilerden yapılan yemek ve içeceklerin sunulduğu tesisler inşa edilecek. – Balıkesir

antandros kenti

Bu Yazı Toplamda 162 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

Antandros Kenti İçin Destek Arayışı Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex