2 Bin Yıl Sonra Yine Pazar Yeri Olacak

BURADASIN
denizli tripolis

Denizli’de Tripolis antik kentindeki kapalı pazar yeri yeniden açılıyor.

Denizli’nin Buldan ilçesindeki Tripolis antik kentinde gün yüzüne çıkartılan, 2 bin yıllık kapalı pazar yerinin, el dokumalarıyla ünlü Buldan’ın tekstil ürünleri ile hareketlendirilmesi planlanıyor.

Buldan ilçesine bağlı Yenicekent mahallesinde yer alan Tripolis antik kentinde 1994 ve 2007 yıllarında başlatılan kazılar, zaman zaman kesintiye uğrasa da 2 yıldan beri Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) koordinatörlüğünde gerçekleştiriliyor.

Helenistik Dönem’de Frigya, Karya ve Lidya bölgelerinin kesişim noktasında, Lidya sınırları içerisinde yer alan antik kenti gün yüzüne çıkarma çalışmalarını, PAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Bahadır Duman, 70 kişilik bir kadro ile sürdürüyor.

2 BİN YILLIK KEMERLİ PAZAR YERİ

Bölgeye hakim bir tepenin yamacında kurulan antik kentte, bozulmadan günümüze kadar ulaşan kilise ve freskli dükkanların yanı sıra 2 bin yıllık kemerli pazar yeri dikkat çekiyor. Kemerlerin üzerinde büyük kesme taşlardan yapılmış tavan blokları ve havalandırma boşlukları bulunan pazar yerinde 14 sütun, 20 kemer ve 88 çatı bloku gün yüzüne çıkartıldı.

Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahadır Duman, antik kentteki ilk yerleşim izlerinin M.Ö. 3. yüzyıla dayandığını belirtti.

Toprak dolguyu kazarak yaklaşık 500 metrekare büyüklüğündeki pazar yerine ulaştıklarını anlatan Duman, şu an ziyarete açık pazarda, tarihi dokuya zarar vermeden dokuma tezgahları kurulacağını açıkladı. Duman, pazar yerinde eski üretim ve alışveriş alışkanlıklarının canlandırılacağını ve buranın tanıtımı için önemli bir adım atılacağını söyledi.

Denizli Valisi Abdülkadir Demir de içine girilerek gezilebilen kapalı pazarla ilgili şunları söyledi:

“Buldan’daki turizmle birlikte, ki Buldan hem sahip olduğu sivil mimari eserleri ile hem de el dokuması tekstili ile çok meşhur, bununla da birleştirdiğimizde bu alan çok iyi şekilde kullanılabilecek. Bununla ilgili, özellikle Buldanımızın sahip olduğu o el dokumalarını rahatlıkla burada pazarlayabiliriz. Bunun için öncelikle buranın çok daha fazla tanıtılmaya ihtiyacı var. Burada tekstille ilgili defileler yapabiliriz. Geçen yıllarda burada bu eserlerin hiçbiri yoktu.”

Restorasyon çalışmaları tamamlanan pazar yerinin tanıtımı için Buldan Kaymakamlığı ile PAÜ Buldan Meslek Yüksekokulu Moda Tasarım ve Giyim Üretim Teknolojisi programlarının mayıs ayında planladığı defile, yağışlar dolayısıyla yapılamamıştı.

denizli tripolis

Bu Yazı Toplamda 164 Okundu


Bu Yazıyı Paylaş :

2 Bin Yıl Sonra Yine Pazar Yeri Olacak Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

İşte Tarihi Külliye

Nisan 20, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex